9.března jsme v rámci EVVO vyjeli, jako každý rok, do Toulcova dvora. Tentokrát byl náš program zaměřen na domácí zvířata dávající mléko.

Žáci z 1. a 2. ročníku se seznámili s kozou Rózou a jejími kamarády, kravami a ovcemi. Nejprve si s paní lektorkou pověděli, co všechno kozy, krávy a ovce potřebují k životu, jak takový jejich život na statku probíhá a jak jsou, pro nás lidi, užitečné. Poté se na opravdové kozy, krávy a ovce a jejich mláďata šli podívat, pohladit si je a pozorovali některé jejich projevy chování. Nakonec si utřídili nabyté znalosti splněním úkolů ve skupinkách. Asi nejzajímavějším úkolem byla imitace dojení kozy.

Naši starší žáci 3., 4. a 5. ročníku se podrobněji věnovali kravám a cestě jejich mléka až na náš stůl. Seznámili se s krávou Jitkou a Jahodou a zjistili, jakou každodenní péči potřebuje. Nahlédli do chléva a podíleli se i na přípravě večerního krmení. Na umělém vemeni  si vyzkoušeli dojení krávy.Ve skupinkách pak zkoušeli základní výrobu sýra a másla Zjistili také, jak žije většina dojnic mimo Toulcův dvůr.

Program byl velice pěkný a těšíme se, že si příští rok zase z bohaté nabídky Toulcova dvora vybereme.