František Novák

26.8.1902 se v malé obci Sokoleč u Nymburku narodil František Novák. Byl to kluk jako všichni ostatní až do doby, než u nedalekých Poděbrad uviděl leteckou produkci aviatiků Kašpara a Čiháka. Ty ho tak nadchly, že předurčily jeho další životní dráhu.

Po vyučení ve strojírně v Pečkách odešel pracovat do pražské ČKD. Na vojně se pak dostal k letectvu, kde se velmi záhy prosadil, ať už profesně, tak i sportovně, kdy na strojích Avia získal mnohá mezinárodní vítězství a sklízel úspěchy po celé Evropě.

Za to si vysloužil neoficiální titul „ Král vzduchu“. Po okupaci Československa se mu podařilo uprchnout přes Polsko do Francie, kde vstoupil do francouzského letectva a okamžitě se zapojil do boje proti Německu. Adolf Hitler osobně vypsal na sestřelení Františka Nováka odměnu sto tisíc marek.

Na jaře 1940 tři dny po operaci žaludku doslova utekl do své stíhačky, aby mohl dál bojovat proti nenáviděným okupantům. Bohužel svůj boj se zhoubnou chorobou prohrál a 27.4.1940 v Neuilly ve Francii zemřel.

Posmrtně byl povýšen do hodnosti majora. V roce 2002 u příležitosti 100. výročí narození Františka Nováka, byly jeho ostatky z československého hřbitova ve Francii převezeny do vlasti a uloženy v rodinné hrobce v Sokolči.

František Novák, který proslavil naši vlast v celé předválečné Evropě a je vzorem odvahy, statečnosti a smyslu pro spravedlnost, je pro nás opravdovým vzorem a jsme hrdi, že naše škola nese jeho jméno ve svém názvu.

Král vzduchu František Novák před svým letadlem Zdroj: ABC